ZIMA SE BLÍŽÍ. JAK SPRÁVNĚ ZAZIMOVAT?
1. Naposledy posekejte trávník. Není ale dobré ho sekat příliš blízko u země. Takže zvyšte pojezd vaší sekačky. Před zimou by měl mít i ten anglický pažit trochu vyšší střih. Také je na místě chemická ochrana. Trávník postříkejte proti zimním plísním. Nakonec mu přilepšete poházením kompostu. Samozřejmě, že kompost by měl být proházený přes síto, aby se po zahradě neválely větší kusy.
2. Pravidelně shrabujte listí. To pak můžete uložit do kompostu. Ale pozor. List z ořešáku v žádném případě nekompostujte, protože obsahuje příliš mnoho škodlivých látek. Stejně tak na kompost nepatří nahnilé ovoce (na podzim to bývají většinou jablka), předcházíte tím šíření houbových nemocí. Nahnilé plody zásadně házejte do kontejneru.
3. Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin. Máte-li, přidejte i chlévský hnůj tam, kam budete dávat rostliny první tratě (např. rajská jablka, okurky, zelí, květák, celer,..) Pozor, pro mrkev nesmíte hnojit chlévským hnojem, mohla by se vám objevit pochmurnatka mrkvová (mrkev by byla červivá).
4. Na zimu zahradu dokonale odplevelte. Ušetříte si tím práci v příštím roce.
5. Zahradu často zalévejte. Pro vaše rostliny je to velice důležité. Připravujete tím rostliny na zimní období, kdy zelené části rostlin stále odpařují vodu, ale zem je již zamrzlá, a kořeny rostlin proto vodu nemohou přijímat.
6. Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží. Jámy pro ovocné stromky dělejte dostatečně hluboké. Nejdříve je prolijte vodou, na dno dejte kvalitní zeminu a po nasázení stromek znovu zalijte. Velkou pozornost věnujte výběru vhodných odrůd. Nemáte-li tolik času na ošetřování stromků či chcete-li snížit chemickou ochranu, volte raději vyšlechtěné rezistentní odrůdy. Při nákupu dejte pozor na stav rostlin, zda nemají zaschlé kořeny či poraněný kmínek. Angrešty a rybízy sázejte hlouběji (tzv. je topíme cca 10 cm hluboko od místa rozvětvení), naopak při výsadbě ovocných stromků dávejte pozor, aby očko roubu bylo nad zemí.
7. Na podzim se sází cibuloviny.
8. Stříhejte růže. Na řadu přichází podzimní sestřih, který umožní růžím dobře přezimovat.
9. Rostliny, které nesnášejí mráz, přeneste do světlých bezmrazých místností. Musíte být velmi opatrní se zálivkou, protože při nadbytku vody by mohlo dojít k uhnití kořenů či šíření houbových chorob. Po přenesení dovnitř je hluboce seřízněte.
10. Po letošním suchém létě je příliš myší, aplikujete proto do nor jedovaté nástrahy.
11. Opatřete si netkanou textilii na ochranu choulostivějších rostlin proti zimním mrazům. Ještě ji ale nepoužijte. Počkejte, až nastanou silnější mrazy. Je tu nebezpečí, že byste tím připravili vhodné zimoviště pro škůdce, kteří by se vám pod textilii nastěhovali. Na stromy nyní můžete připevňovat lepové pásy, na které se vám škůdci uchytí.
12. Nemocné či uschlé stromy vykopejte i s kořeny.
13. S prvními mrazíky uzavřete přívody vody a vypusťte vodu z kohoutků a hadic. Pokud máte kde, uskladněte hadice přes zimu na suchém a chladném (bezmrazém) místě. Prodlouží se tím jejich životnost.