Provozní doba o Vánočních svátcích
20.12. Otevřeno, poslední den expedice zboží
23.12. – 5.1. Zavřeno
6.1.2025 První den expedice objednávek
Vánoční provoz výdejního místa a expedice balíků
19.12. Poslední termín expedice balíků s garancí dodání do Vánoc
20.12. Poslední termín vydání balíků na našem výdejním místě

Bělotrny jako ozdoba zahrady po celý rok

Bělotrn modrý a bělotrn kulatohlavý (latinsky Echinops ritro, Echinops sphaerocephalus), ozdoba v modré variantě je jasnou volbou. Každá zahrada si zaslouží být vyzdobena vším tím, co ji dělá příjemnou a útulnou. A také tím, co upoutává lidskou pozornost. V případě, že se blíží zrovna sázení rostlin, neměli byste zapomínat na takzvané bělotrny, které nejsou okrasnou rostlinou jenom po jednu část v roce. Umí udělat parádu i přes zimu, což si ostatně ti, kteří bělotrny dlouhodobě pěstují, mohli letos v zimě otestovat. A ti, kteří to ještě neudělali, budou muset s testováním počkat do další zimy. Zatím však najděte bělotrnům na své zahradě to pravé místo.

Rostlina, která se šíří po Evropě

Pravděpodobně nikdy by nikoho nenapadlo, s jakou rychlostí a na druhou stranu také elegancí se může jedna fialová květina s bílými ostny šířit po Evropě. Květy připomínající bodláky se však dostaly natolik do povědomí, že po nich skutečně zatoužil každý druhý.

Původně se však do Evropy dostaly z daleké Asie, kde ostatně ve volné přírodě i nadále rostou. Zde se však mohou dostat do neuvěřitelné výšky, u nás je jejich vzrůst v porovnání s tímto mizivý.

Nenáročná součást vaší zahrady

Začínající zahrádkáři se mohou obávat toho, jak se vlastně tato rostlina chová a co ke svému spokojenému růstu vlastně potřebuje. Není toho mnoho, tím si můžete být jistí a to vás na jednu stranu může uklidnit. Bodláku se tedy nepodobá jenom vzhledem, ale také svou suchostí.

Amatérští zahradníci tak budou maximálně potěšeni, protože nejen, že jsou bělotrny rostlinou nenáročnou, ale jsou také rostlinou velmi vytrvalou. Jen zřídkakdy je můžeme považovat za jednoletky, spíše s námi na zahradě vydrží až do doby, dokud je sami zase nevyryjeme a nezasadíme místo nich něco jiného, co nás ještě třeba neomrzelo.

Bělotrny nebývají zrovna celistvými rostlinami. Jsou spíše nepravidelně zubaté čili přímočarost u nich zrovna nehledejte.

Jaké jsou alternativy bělotrny

Čínský kříženec: Tato rostlina má podobné bílé květy jako bělotrna a rovněž kvete v létě. Její listy jsou podobné, ale bývají zelené s bílým podkladem.

Poloranec: Tato rostlina je malý stálezelený keř se zvonkovitými bílými květy. Kvete v pozdním létě a na podzim a může růst až do výšky 2 metrů.

Lomikámen: Tato rostlina je sukulentní rostlina s bílými květy. Je méně náročná na péči než bělotrna a je velmi odolná vůči suchu.

Skořicovník: Tato rostlina má bílé květy podobné bělotrně, ale jsou menší a více podobné zvonkům. Kvete na jaře a její listy jsou karmínově červené.

Kamélie: Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy s nádhernými květy, které mohou být bílé, růžové nebo červené. Kvete v zimě nebo na jaře a má výrazné kožovité listy.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz