I když se zdá, že zahrada v létě nevyžaduje téměř žádnou údržbu, opak je pravdou. Ať už máte záhony plné zeleniny, nebo pěstujete jen okrasné rostliny, nevyhnou se vám některé důležité práce. Neobejdete se bez zahradního nářadí, jako jsou nůžky, nože, hrábě a motyky, prostředků k hubení plevele a některé zahradní techniky. V létě nejvíce využijete zahradní sekačky a zahradnické nůžky.
Práce na okrasné zahradě
Z okrasných záhonů odstraňte všechny odkvetlé a uschlé květy, které rostlinu vysilují. Opatrně vykopejte cibulovité rostliny a uskladněte je na suché a chladné místo pro další sezónu. Vysoké rostliny, které jsou v tomto období v největším rozkvětu, budou potřebovat oporu. Zahradnickými nůžkami upravte tvar okrasných keřů a živého plotu. Růže je potřeba přihnojit a aplikovat postřiky proti padlí a jiným chorobám.
Trávník je potřeba pravidelně sekat a v horkých dnech také zavlažovat, ideálně ráno nebo večer. Pomocí motyčky, vypichovače nebo speciálního nože odstraňte ze záhonů nežádoucí plevel.
Práce na ovocných stromech
Na ovocných stromech bude postupně dozrávat ovoce, které už můžete v tomto období začít sklízet. Zároveň se sklizní odstraňujte nahnilé plody a listy napadené plísní. Pokud stromy stále kvetou, pravidelně odstraňujte uschlé květy. V tomto období je vhodné stromy chránit postřikem proti škůdcům a chorobám.
Práce na zeleninových záhonech
V červenci už nehrozí žádné mrazíky, proto je možné začít vysazovat do volné půdy některou zeleninu, například okurky. Také můžeme vysazovat poslední rajčata a papriky, později vysazené rostliny už nestihnou plodit. Nejspíš už budete moci sklízet kedlubny, mrkev, hrášek, brambory, první rajčata, papriky a okurky. Rostliny chraňte účinnými postřiky, aby nedocházelo k napadení mšicemi a jinými škůdci.
Pokud pěstujete na zahradě některé bylinky a léčivé rostliny, červenec je ideální dobou na sběr. Nejlepší denní dobou je ráno nebo večer, kdy mají nejvíce aromatických látek.