Plevel na vaší zahradě může způsobit celou řadu problémů. V první řadě soupeří s vašimi pěstovanými rostlinami o vodu a živiny, čímž je oslabují. Protože plevel je obvykle houževnatější, může vámi pěstovanou rostlinu časem zahubit. Navíc plevel může stínit a stát se domovinou pro mnohé škůdce. To jsou jen některé důvody, proč se plevele pravidelně zbavujeme. Jak to ale udělat, abychom nebojovali s větrnými mlýny?
Komerční přípravky
Řada lidí se rozhodne proti plevelu bojovat návštěvou zahradního centra a koupí různých herbicidů a pesticidů. Pravdou je, že tyto prostředky jsou velice účinné a současně je jejich použití obvykle neproblematické. Některé lidi ale může od jejich nákupu odradit skutečnost, že v případě, že se dostanou do dětských ručiček, mohou být velmi nebezpečné. Naštěstí existují také jiné způsoby boje s plevelem – ne všechny ale dosahují takové účinnosti, jako právě komerční přípravky. Navíc některé mohou kontaminovat půdu, ve které pak bude problém vypěstovat cokoli jiného.
Jedlá soda
Jedlá soda není vhodná jen na pečení a úklid domácnosti. V určitém množství je také toxická pro některé rostliny. Z tohoto důvodu bychom ji ale neměli používat v blízkosti rostlin, které chceme zachovat. Hodí se pro použití plevele, který roste ve spárách dlažby. Smíchejte jedlou sodu s vodou v poměru 2:1. Rovnoměrně ji rozprostřete tam, kde roste plevel, kterého se chcete zbavit. Nechte působit.
Ocet
Také ocet je všestranným pomocníkem. Hodí se ale zejména k použití na jaře, protože v tomto ročním období je plevel ještě mladý a náchylnější k újmám. Na již zavedený plevel až tak moc neplatí. Smíchejte vodu s octem v poměru 1:2. Dejte do láhve s rozprašovačem a nastříkejte na rostliny, které chcete vyhubit. Dejte si ale pozor na ty, které chcete zachovat! Ocet by jim mohl ublížit.