Někdy se stává, že po zimě nás místo jasně zeleného trávníku čeká nepříjemné překvapení v podobě žlutých a lysých míst. Příčiny jsou různé, tak jako tak nás ale čeká obnova. Správné zahradní nářadí, zahradní technika a speciální hnojiva práci značně usnadní.
Nejprve se zbavte plevele a mechu
Hubení plevele v trávníku je důležitou součástí obnovy. Naneste přípravek podle návodu, železnými hráběmi odstraňte mech a případně odumřelý plevel. Na větší plochy je lepší použít vertikutátor, což je speciální stroj s ostrými noži na otáčející se hřídeli, které trávník prořežou a odstraní všechny nečistoty. Díky sběracímu vaku není nutné odstraněný mech a plevel ručně hrabat.
Pokud se na trávníku vytvořila holá místa, je potřeba je nejprve nakypřit motyčkou. Sebereme zbytky drnů a plochy osadíme trávníkovou směsí. Na závěr je potřeba celý trávník zalít. Tím, že jsme předtím provedli vertikutaci, se do trávníku lépe dostanou živiny i vláha. Je to tedy ideální čas na přihnojení trávníku speciálním hnojivem.
Běžné trávníkové choroby
Pokud trávník postihne plíseň, začnou se objevovat kruhové skvrny, kde tráva pomalu odumírá. Může být vidět i růžovobílé podhoubí. Ochrana před plísní není možná, použití fungicidů na trávník na zahradě je zakázané. Přesto je možné udělat preventivní kroky, které vzniku a šíření plísní předejdou. Pomáhá pravidelná vertikutace, odstraňování spadaného listí, používání draselných hnojiv a zvýšení propustnosti půdy.
Na stéblech trav se někdy objeví bělavý povlak, který připomíná plíseň, a přechází až do hnědavých skvrn. V takovém případě trávník postihlo padlí trav. Pokud proti němu nezasáhneme, listy postupně odumřou. Padlí se nejčastěji objevuje tam, kde je trávník až příliš hustý nebo se nachází ve stínu. Pomůže pravidelné sečení, hnojení a postřiky proti houbovým chorobám. Na vlhká a stinná místa můžete také vysadit odolnější odrůdy trav.