Každý z nás si přeje zdravé rostliny, které budou produkovat ty nejkvalitnější sladké plody. Je přitom potřeba počítat i s tím, že budeme rostliny muset správně hnojit. Jak se postarat o to, aby nám rybíz a angrešt hojně plodil?
Důležité je správné hnojivo i načasování
Pěstování a ochrana našich rostlin je prim pro každého z nás. Substráty a hnojiva se dají sehnat nejen pro klasickou zeleninu, ale také pro keře. Důležité je vědět, jaké hnojivo zvolit, a kdy se k jeho aplikaci máme vůbec odhodlat. Jak je to tedy s rybízem a angreštem?
Meruzalkovité keře
Naše keříky rybízů a angreštů se botanicky řadí do čeledi meruzalkovitých. Starají se o plody, které jsou drobné jedlé bobulky s typickou lehce nakyslou chutí. Plody se vyskytují na větvičkách, kde rostou v malých hroznech. Existuje několik druhů, které se od sebe liší nejčastěji barvou plodů, chutí a vůní. V případě dobré úrody se pak můžete těšit nejen na každodenní příliv vitamínů, ale také na dostatek zdrojů pro vaše zavařování. Ať již si vyberete kteroukoliv odrůdu, bohatá chuť je zajištěna.
Z rybízů můžeme vyrábět lahodné džemy, domácí šťávy, kompoty, nebo také vynikající domácí víno. Plody rybízů se navíc skvěle hodí pro nadýchanou letní bublaninu nebo koláče.
Rybízy a angrešty jsou také prospěšné pro naše tělo. Obsahují vysoké hladiny antioxidantů, a to jak v čerstvé, tak i ve zmražené podobě.
Kdy hnojit tyto keře
Rybízy i angrešty je potřeba hnojit dvakrát ročně. Jednou na jaře, kdy je potřeba dodat plné hnojivo. Ještě před dobou kvetení proto dopřejte rostlinám potřebný životabudič. Na konci sezóny je čas na další hnojení. To potřebují rostliny k tomu, aby mohly správně vyvíjet nové kořeny a připravit se také na zimní období.
Superfosfát a síran draselný je lepší smíchat vždy s odstátou vodou, abyste měli jistotu, že se dostanou až ke kořenům.