Každý zahradník ví, že ne všechen hmyz patří mezi škůdce, který ničí vaše rostliny. Spoustu zástupců hmyzí říše umí ve vaší zahradě odvést spoustu dobré práce a tím vám značně ulehčit práci. Někteří brouci se například živí takovými škůdci, jako jsou mšice. Jiní si zase pochutnávají na rostlinných zbytcích, čímž urychlují jejich rozklad. Každý brouk může mít jiný význam. Abyste si nalákali do zahrady užitečný hmyz, můžete jim postavit jednoduchý domeček.
Stavba hmyzího domečku
Pro vytvoření hmyzího domečku není zapotřebí žádných výjimečných dovedností. Je to jednoduchá činnost, jejíž obtížnost závisí na tom, jak velký domeček chcete postavit. Na hmyzí domeček můžete použít zbytky, které už máte doma. Zbytky dřeva, bambusové tyče, staré větve, staré cihly (nejlépe ty děrované). Díky těmto materiálům vytvoříte struktury, které má hmyz velmi rád. Bude se v něm rád zdržovat, klást vajíčka, a dokonce hibernovat přes zimu.
Krok č. 1: Čtvercová krabice
Budete potřebovat čtyři stejně velké kusy dřeva. Sbijte z nich čtvercovou krabici bez dna a bez víka. Poté navrtejte také dno na krabice z dalšího kousku dřeva. Krabice by měla být dostatečně stabilní.
Otázka: Máte dostatek vybavení do dílny?
Krok č. 2: Plnění krabice
Pokud nemáte dutá bambusová brčka, můžete si vzít kus starého dřeva a vyvrtat do něj několik otvorů. Právě takové otvory tvoří nové stanoviště pro různé druhy hmyzu. Použít můžete také různé druhy větví. Snažte se o vytvoření štěrbin a otvorů, které budou vyhovovat různě velkým broukům. Těmito materiály vyplňte celkový prostor uvnitř dřevěné krabice.
Krok č. 3: Pověste domeček
Vytvořený domeček pověste na strom. Můžete to udělat tak, že do zadní části domečku vyvrtáte díru, kterou provlečete provázek nebo drát. Pokud je domeček větších rozměrů, můžete jej postavit například podél plotu. Pokud se vám nepovedlo vyrobit vlastní domeček, můžete si hmyzí domeček také koupit.