Provozní doba o Vánočních svátcích
20.12. Otevřeno, poslední den expedice zboží
23.12. – 5.1. Zavřeno
6.1.2025 První den expedice objednávek
Vánoční provoz výdejního místa a expedice balíků
19.12. Poslední termín expedice balíků s garancí dodání do Vánoc
20.12. Poslední termín vydání balíků na našem výdejním místě

Jak postavit pařeniště

Pařeniště může být skvělým přínosem pro vaši zahradu. Může vám pomoci prodloužit pěstební sezónu, chránit rostliny před nepříznivými povětrnostními podmínkami a usnadnit pěstování některých teplomilných druhů. Navíc, vlastnoruční stavba pařeniště může být uspokojujícím projektem, který vám umožní využít své dovednosti a zároveň přidat do vaší zahrady užitečný prvek. Následující průvodce vám ukáže, jak na to.

1. Plánování a nákres

Prvním krokem je určení velikosti a polohy vašeho pařeniště. Velikost záleží na množství rostlin, které plánujete pěstovat, a prostoru, který máte k dispozici. Poloha by měla být dobře osluněná a měla by mít dobrou drenáž, aby přebytečná voda mohla snadno odtékat.

2. Materiály a nástroje

Pro stavbu pařeniště budete potřebovat různé materiály, jako jsou dřevěné prkna na konstrukci, polykarbonátové nebo skleněné desky na krytí, šrouby na upevnění a nějaký druh systému pro otevírání a zavírání (např. panty nebo svislé zvedací mechanismy). Pokud jde o nástroje, budete potřebovat pilu, vrtačku, šroubovák, úhel, měřící pásku a hladítko.

Pařeniště je možné postavit i s hliníkových profilů, ale příprava materiálu a nářadí je zcela odlišná, protože není to o prknech a hřebících. Na druhou stranu můžeme takové pařeniště naprosto doporučit a na internetu stačí zadat (například na Youtube) „Jak postavit skleník – pařeniště“ a uvidíte krásné videonávody na stavbu pařeniště.

Hliníkové profily nakoupíte třeba zde: https://www.vesely-kutil.cz/zahradni-kotvici-prvky/

3. Stavba konstrukce

Začněte stavbou rámů pro stěny a střechu pařeniště. Při jejich stavbě dbejte na to, aby byly pevné a stabilní. Na konstrukci připevněte skleněné nebo polykarbonátové desky, které budou sloužit jako krytí.

4. Montáž a dokončení

Po dokončení konstrukce připevněte panty nebo jiný systém, který umožní otevírání a zavírání pařeniště. To je důležité pro regulaci teploty a vlhkosti uvnitř. Nakonec zkontrolujte, zda je vše pevné a funkční.

5. Příprava na výsadbu

Před výsadbou rostlin se ujistěte, že je uvnitř pařeniště příhodné prostředí. To znamená, že půda by měla být bohatá na živiny a dobře propustná. Pokud je to nutné, přidejte kompost nebo jiný organický materiál, aby se zlepšila struktura půdy.

6. Udržování a péče

Během pěstební sezóny sledujte teplotu a vlhkost uvnitř pařeniště a přizpůsobte otevírání a zavírání podle potřeby. Pravidelně kontrolujte rostliny a postřikujte je vodou, pokud to vyžadují. Pařeniště také pravidelně větrejte, aby se zabránilo přílišnému hromadění vlhkosti a vzniku plísní.

Závěrem

Stavba vlastního pařeniště je projekt, který vyžaduje určité dovednosti a úsilí, ale výsledky stojí za to. Vlastní pařeniště vám umožní pěstovat širší škálu rostlin, prodloužit pěstební sezónu a vylepšit celkový vzhled vaší zahrady. S touto příručkou máte základní informace, které potřebujete k tomu, abyste se mohli pustit do tohoto vzrušujícího projektu. Nezapomeňte, že klíčem k úspěchu je pečlivé plánování, kvalitní materiály a trochu trpělivosti. Hodně štěstí a radosti z pěstování!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz