Krb nebo krbová kamna zútulní každý domov. Je ale potřeba se o ně správně starat a pravidelně je čistit, aby si zachovala svou funkčnost po dlouhá léta. Péče o krb spočívá především v prevenci – používání pouze kvalitního paliva, údržba na týdenní bázi a udržování pořádku. Krby, ve kterých topíte vlhkým nebo smolným dřevem je třeba čistit častěji.
Do blízkosti krbu si ideálně umístěte regál na dřevo (pokud nemáte vestavěný otvor nebo jinou poličku), ve kterém můžete skladovat otop. Dřevo tak uchráníte před povětrnostními podmínkami, to vlhké může postupně vysychat, a navíc nemusíte chodit daleko, až budete chtít přiložit.
Pravidelná údržba
Před čištěním krbu ho nechte dokonale vystydnout a odstraňte všechen popel. K tomuto účelu používejte ideálně vysavač popela, který zabrání ušpinění okolí. Skleněná dvířka vyčistěte speciálním gelem nebo zmačkanými novinami. Pokud se však sklo zanáší až příliš často, možná je na vině špatné používání krbu – příliš nízká teplota nebo neefektivní využití vzduchových ventilů.
Péči samozřejmě potřebuje i vnější strana krbu. Zde ale hraje roli především estetické hledisko. Otřete prach a nečistoty, případně krb umyjte trochou mýdlové vody. Opět je důležité, aby před čištěním krb úplně vychladl.
Údržba po topné sezóně
Po topné sezóně je třeba kromě vyčištění myslet i na kontrolu celkového stavu a konstrukce. Uvnitř nesmí zůstat ani trocha popela, jinak bude nasávat vlhkost a způsobí korozi krbové vložky. Pokud má krb vyšší příkon než 10 kW a je napojený na otopnou soustavu, musíte každé tři roky objednávat revizi. Pokud tak neučiníte, hrozí vám pokuta a v případě požáru vám pojišťovna neproplatí škodu.
Čas od času je vhodné zkontrolovat těsnost dvířek. Ta jsou většinou utěsněná nehořlavou šňůrou mezi dvířky a spalovací komorou a mezi sklem a dvířky. Vadná těsnicí šňůra může způsobit příliš rychlé odhořívání dřeva nebo prasknutí skla.