Aplikace štuku je synonymem pro hladké a čisté povrchy. Jak na to, abychom dosáhli dokonalého výsledku?
Co je vlastně štuk
Jako štuk se označuje jemná omítka tvořená jemným pískem, vápnem, sádrou a pojivem. Používá se pro stěny i stropy, kde zaplňuje drobné praskliny a vzduchové otvory, které ve stěně existují. Když se naučíte, jak správně štukovat, usnadníte si výmalbu místnosti. Jdeme se do toho pustit! Jak štukovat?
Čistíme starý nátěr
Jako první krok je potřeba očistit stěny a stropní prostory od tapet a starých nátěrů. Povrch je potřeba odmastit a vyrovnat. Jestliže se vám během odstraňování nátěru stane nehoda a uvolní se větší kousek omítky, je potřeba jej zasádrovat. Po vyschnutí sádry již můžete nanést penetraci. Hloubková penetrace slouží ke zpevnění a sjednocení savých podkladů. Penetraci před použitím dobře rozmíchejte, nikdy ji ale neřeďte. Je již připravena k použití.
První vrstva štuku
Když zaschne penetrace, můžete se pustit do práce. Na zdi budete nanášet zhruba dva milimetry silnou vrstvu, kterou aplikujete pomocí ocelového hladítka. Nejprve ošetřete zdi, poté se přesuňte na prostor stropu. Díky malému natahováku se vám podaří nanést štuk na okraj stropu a velkým natahovákem z ocele štuk roznesete do plochy. Je potřeba volit malé množství, aby štuk neodpadával na zem.
Druhá vrstva
Vždy dodržujte dostatečný časový odstup mezi jednotlivými vrstvami. Má stěna ještě lepivý charakter? Ještě několik hodin raději počkejte. Schnutí materiálu je závislé také na konkrétním počasí. Aby štuk dobře držel, vyplatí se počkat.
Suchou stěnu vyhlaďte hladítkem, a to včetně prostoru v rozích. Druhá vrstva se již bude aplikovat mnohem lépe, jelikož je povrch vyrovnaný a má lepší vlastnosti. Snažte se, aby byla druhá vrstva o něco tenčí.
Stěnu následně vyhlazujte filcovým hladítkem. Pomůže vám halogenové světlo, které odhalí nedokonalosti.
Související články: