Sádrokarton je potřeba tmelit přímo tmelem určeným pro tento stavební materiál. Nachystáme si správně konzistenci tmelu a určíme si postup tmelení.
Tmel smícháme se studenou vodou
Než se dostaneme k tomu, jak tmelit sádrokarton, musíme si namíchat tmel. Ten je určen přímo na tyto povrchy. Při míchání směsi se vždy přisypává tmel do vody a následně se zamíchá. Chvíli jej nechejte odstát. Pokud postupujete podle návodu určeného výrobcem, mělo by se vám hned na první pokus podařit vytvořit správnou konzistenci.
Tmel by měl držet na lžíci i po jejím obrácení. Pokud je směs příliš řídká, můžete ještě přidat tmelu. Hustou směs se zase nebojte zředit. Do nádoby s připraveným tmelem ale nikdy nepřisypávejte sypkou směs. Vytvořily by se nechtěné hrudky. Nachystejte si proto raději druhou, míchací nádobu.
S množstvím to nepřehánějte
Nyní již můžete přejít k práci s tmelem. Množství by mělo odpovídat tomu, kolik budete schopni zpracovat v uvedeném čase, který naleznete na obalu výrobku. Pozdější ředění není možné. Tmel, který nezpracujete včas, se musí znehodnotit.
Je potřeba vyplnit celou spáru
Nyní uchopte špachtli a tmel vpravte do spáry. Spára musí být vyplněna celá. Tmel budeme aplikovat vždy směrem kolmým ke spáře. Šířka by měla být vyšší, než je šířka výztužné pásky. Tmel se snažíme stáhnout do roviny.
Tmelem ošetříme také všechny kotevní šrouby, které byly použity k ukotvení sádrokartonových částí.
Výztužnou pásku zatlačíme do tmelu
Nyní budeme do tmelu aplikovat výztužnou pásku. Samozřejmě hraje roli faktor času, tmel nesmí ještě být zatuhlý. Páska se aplikuje vždy od shora směrem dolů, poté se může nechat tmel zaschnout.
Druhá vrstva
Tmel s výztužnou páskou již zatuhnul? Výborně. Nyní je potřeba aplikovat druhou vrstvu a dobře ji srovnat. Když tmel zaschne, budeme ještě aplikovat finální stěrku. Zde byste se měli řídit doporučením výrobce sádrokartonových dílů.
Některé výztužné pásky jsou samolepicí, což vám práci ještě usnadní.
Související články: