Provozní doba o Vánočních svátcích
20.12. Otevřeno, poslední den expedice zboží
23.12. – 5.1. Zavřeno
6.1.2025 První den expedice objednávek
Vánoční provoz výdejního místa a expedice balíků
19.12. Poslední termín expedice balíků s garancí dodání do Vánoc
20.12. Poslední termín vydání balíků na našem výdejním místě

Jak ušetřit vodu doma i na zahradě?

Úspora vody je zejména přes léto horkým tématem. Vody je čím dál tím méně a jejím plýtváním zbytečně zatěžujeme nejen rodinný rozpočet, ale i přírodu.

Jak šetřit vodou doma

Koupelnou proteče více než třetina z celkové spotřeby vody v domácnosti. Základem úspor je samozřejmě pečlivá kontrola potrubí, všech těsnění a nekapající vodovodní baterie, ideálně ještě s nasazeným perlátorem, který provzdušňuje a usměrňuje proud vody.

O tom, že je sprchování úspornější, než vana plná horké vody, nemůže být pochyb. Množství vody potřebné ke koupeli je zhruba dvojnásobné.

Šetřit vodu v kuchyni pomůže myčka nádobí, a to zejména při zapínání úsporného nebo kratšího mycího programu. Pokud myčku doma nemáte, místo pod tekoucí vodou myjte nádobí ve dřezu s vodou.

Voda z mytí ovoce a zeleniny, ale i voda z vaření brambor či těstovin (pochopitelně nesolená a bez přísad) se dá po vychladnutí použít k zalévání pokojových rostlin. Neublíží jim, naopak jim dodá cenné látky.

Jak šetřit vodou na zahradě

Na zahradě budou vašimi nejlepšími spojenci sudy, barely, kanystry a nádrže na vodu. Postavte je pod okap nebo na jiné místo, kde se nejvíc shromažďuje dešťová voda.

Zalévejte rostliny brzy ráno, dokud teploty nevystoupají vzhůru. Pokud budete zalévat přes den, většina vody se stihne odpařit, než se vsákne ke kořenům a zalévání bude kontraproduktivní. Při večerním zalévání hrozí vznik plísní.

Skvělou možností, jak prodloužit dobu mezi zaléváním, je mulčování půdy kolem rostlin. Skvělým pomocníkem jsou v tomto ohledu zahradní drtiče větví, díky kterým si vyrobíte přesně tolik mulče, kolik potřebujete.

Pokud je hlína kolem záhonů vyschlá a ztvrdlá, rozryjte je opatrně motykou. Tímto prokypříte půdu a umožníte rostlinám, aby vstřebaly dostatek vody, která by se jinak přes ztvrdlou zem ke kořenům nedostala. Samozřejmě je lepší kypřit půdu při nižších teplotách.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz