Krby, kamna jsou ozdobou každé domácnosti. Pohled na plápolající plamínky uklidňuje a dodává domovu nenahraditelnou útulnou atmosféru. Aby vás ale krb těšil dlouhá léta, potřebují náležitou péči a údržbu. Usazené saze totiž omezují funkci topidla a zkracují jeho životnost a popel může způsobit nepěknou korozi.
Správný postup čištění
Nejprve je nutné odstranit veškerý popel a saze. K tomu použijte speciální vysavače na popel, rozhodně nepoužívejte klasické domácí vysavače, které by se mohly poškodit. Krbovou vložku, pokud je znečištěná, vydrhněte ocelovým kartáčem (v případě litiny) nebo ji otřete hadříkem se speciálním přípravkem (v případě šamotu).
Nejvíce času vám nejspíš zabere vyčištění krbového skla. Jeho průhlednost se zmenšuje sazemi, prachem a kouřem, které se následně mohou rozptýlit po celém pokoji. K vyčištění můžete použít speciální čističe ve formě gelu nebo spreje naneseném na jemné a měkké houbičce nebo hadříku z mikrovlákna, aby se sklo nepoškrábalo. Nechte pár minut působit a poté setřete papírovou utěrkou nebo suchým hadříkem, který nepouští chlupy. Pod sklo před čištěním umístěte noviny, aby přípravek nekapal na podlahu.
Pokud se vám zdá, že čiré sklo se mění v zatmavené, je dobré vypátrat příčinu. K usazování sazí na skle dochází většinou vlivem příliš nízké teploty ve spalovací komoře nebo neefektivního využívání vzduchového ventilu. Na vině může být i pálení vlhkého nebo nekvalitního dřeva či špatně navržený krb.
V neposlední řadě otřete povrch krbu. Prach lze vysát obyčejným vysavačem, případně ho otřít vlhkým hadříkem s trochou mýdla.
TIP: Máte krb napojený na výměník? Potom z hlediska úspor nezapomínejte i na izolace potrubí.
Po sezóně je nutná důkladnější údržba
Po skončení topné sezóny je dobré pustit se do důkladnějšího čištění. Měli byste nechat zkontrolovat stav topidla a jeho konstrukce a správné proudění vzduchu. U kamen byste měli vyčistit také kouřovod, a to buď rozebráním, nebo vložením speciální čisticí tvarovky.