Pro každého zahradníka je pěstování a ochrana rostlin naprosto zásadní. Bohužel se zahrada někdy stane terčem krtků, kteří svými norami podrývají kořenový systém rostlin a vytváří nevzhledné krtiny mezi záhony. Krtci patří mezi obecně chráněné živočichy, proto je není možné bezdůvodně zabíjet, vyhánění ovšem nic nebrání.
Preventivní opatření
V první řadě je důležitá prevence. S ní vám pomůže správná zahradní technika. Zahradní sekačky se postarají o upravený trávník, vysavače listí zahradu zbaví nepotřebného odpadu. Krtci mají rádi neupravený terén. Pokud jste teprve ve fázi plánování zahrady, umístěte pod trávník do hloubky asi 30 centimetrů pletivo, kterým bude tráva prorůstat, ale zamezí krtkům v hrabání tunelů.
Čím krtky zaplašit?
Krtek v tmavých podzemních chodbách nepotřebuje dobře vidět, proto je jeho zrak téměř nevyvinutý. O to bystřejší má ale čich a sluch. Toho můžete využít. Jednotlivé způsoby je ale dobré pravidelně obměňovat, protože krtci jsou poměrně adaptabilní zvířata.
Jednoduše se používají speciální pasti na krtky, které mají podobu trubky s padacími dvířky. Ty stačí umístit ke vchodu do vyhrabaného tunelu a čekat, až se do nich krtek lapí. Pasti ale musíte pravidelně kontrolovat, krtek totiž bez vody a jídla dlouho nevydrží. Uvězněná zvířata odneste daleko od zahrady, například do lesa nebo na louku.
Plašiče na krtky fungují na principu vysílání zvukových vln nebo vibrací do půdy, které člověka nijak neomezují, krtky a jiné hlodavce ale spolehlivě odeženou. Pořídit si můžete solární plašiče, které se přes den nabíjí slunečním světlem.
Chemické odpuzovače krtků fungují na principu pachů, které krtci nesnáší. Vyzkoušet můžete i přírodní metody, krtci nesnáší mátu, bazalku, česnek a černý bez. Vyhýbat se budou také vyčesaným kočičím a psím chlupům, jelikož naši domácí mazlíčci patří mezi jejich přirozené nepřátele.