Jestliže máte psa a chcete mu poskytnout pohodlné a bezpečné místo k odpočinku, můžete mu jednoduše postavit vlastní příbytek. I když nejste zruční kutilové, s námi to zvládnete! Následující tipy vám pomohou vyrobit psí boudu snadno a rychle.
Pracovní nástroje
Na stavbu psího obydlí budete potřebovat nezbytné pracovní pomůcky, čili ruční nářadí, jako jsou například pila, šroubováky, kladivo. Pokud nemáte potřebné nářadí, můžete si ho i vypůjčit. Jestliže chcete práci urychlit a zjednodušit, zvažte použití elektrického nářadí.
Plánování a měření
Vezměte metr a jednoduše svého chlupatého miláčka změřte na délku a na výšku. Pamatujte na to, že i vy máte rádi komfort. Proto je žádoucí, aby i bouda pro vašeho pejska poskytovala pohodlí a bezpečí. Vnitřní prostor boudy by měl být o 15-20 centimetrů vyšší, než je výška vašeho psího kamaráda. Stejně tak doporučujeme délku a šířku boudy na každé straně prodloužit nejméně o 20 centimetrů, než je poloha ležícího pejska, a to na boku.
Zvolte vhodný materiál
Pro stavbu psí boudy můžete použít různé materiály včetně dřeva nebo plechu. Nicméně dřevo je nejběžnější volbou, protože je dostupné a dobře se s ním pracuje. Vděčný materiál je modřín, smrk či borovice, palubky anebo také OSB desky. Jestliže vám záleží na designu, pak dejte přednost palubkám. Jejich konstrukce navíc zajistí, že do boudy nebude foukat. Používejte vruty či hřebíky o optimální délce.
Pokračujte stavbou stěn a střechy
Vytvořte rám a začněte se stavbou stěn. Na podlahu můžete použít OSB desku. Střechu buď ošetřete impregnací anebo využijte výhod střešní krytiny. Aby střecha i těsnila, nalepte pod střechu po obvodu boudy pěnové těsnění.
Rada na závěr
Jestliže váš hlídač bude přebývat venku i v zimě, zajistěte mu i tepelnou izolaci. Použijte polystyrén o tloušťce minimálně pěti centimetrů. Jen tak se bouda v létě nerozpálí do běla a v zimě nebude pejskovi chladno.