Jak zabránit vniknutí škůdců do sklepa?

Každý zahrádkář má jistě radost ze sklizené úrody. Tuto radost mu ale mohou zkazit škůdci, kteří se nám přes zimu mohou nastěhovat do sklepa a hodovat na našich vypěstovaných chloubách. Přípravky a pasti proti škůdcům nemusí být vždy dlouhodobě účinné, navíc je pak třeba škůdce manuálně odstranit (k tomuto účelu vždy používejte pracovní rukavice a dezinfekci).

Správné uložení plodin

Pokud chcete svou úrodu opravdu úspěšně chránit, neobejdete se bez preventivních opatření. Na skladování zásob si pořiďte takové úložné boxy a košíky, které dobře větrají, ale zároveň pro myši a jiné hlodavce nebude snadné se do nich prokousat. Plodiny do nich ukládejte dobře očištěné a zbavené všech zbytků zeminy a dalších nečistot. Hlavně brambory by měly být před uskladněním dokonale suché.

Utěsnění všech otvorů

Před zimou sklep dobře prohlédněte a utěsněte všechny štěrbiny betonem, sádrou nebo tmelem smíchaným se střepy, které myším zabrání prokousat se dovnitř. Další možností je polyuretanová pěna, kterou se dají utěsnit i malé otvory a hlodavce od kousání odradí nepříjemnou chutí. Pokud byste si chtěli výsledek ještě pojistit, překryjte polyuretanovou pěnu ještě ocelovou pěnou.

Nejčastějším kamenem úrazu bývá sklepní okénko. Okenní rám by měl být pevný a sklo bezpečnostní nebo tzv. drátosklo, tedy sklo vyztužené dráty. Pokud je žádoucí, aby sklep celoročně větral, nabízí se pořízení speciálních kovových rámečků s hustou hliníkovou mříží, které se nasadí na otvor okénka a odradí jak hlodavce, tak třeba i kuny nebo toulavé kočky.

Pasti a plašiče

K odhánění myší a krys můžete využít také elektroniku. Pasti a plašiče na hlodavce vydávají zvuk na vysoké frekvenci, který je pro lidi neslyšný, ale hlodavcům je tak nepříjemný, že raději utečou pryč. Až skutečně krajním řešením by pak měly být různé pastičky nebo otrávené granule, které nezvané hosty usmrtí.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz