Zatímco plody, které nám přineslo letošní léto, už jsou dávno snězené, uložené ve sklepě či mrazáku nebo zavařené do kompotů, pro kořenovou zeleninu stále můžeme sahat mezi záhony. A pokud si připravíte semena některých otužilých druhů, dočkáte se šťavnatých kousků na jaře mezi prvními.
Jak na sázení v listopadu?
Kromě semen si připravte i substráty a hnojiva vhodná pro pěstování kořenové zeleniny. Záhony pořádně rozryjte, prokypřete, odstraňte z nich plevel a zapracujte do nich trochu kompostu. Přímé hnojení se nedoporučuje.
Osivo, které budete na podzim sázet, musí nasát vlhkost, nabobtnat, ale nevyklíčit. Nejvhodnějším obdobím k sázení je proto druhá polovina listopadu, kdy jsou teploty dostatečně nízko a nehrozí už napadení škůdci nebo chorobami.
Pro výsadbu na podzim je nejlepší tzv. setí do rýh, které zadržují vlhkost a semínka ochrání před prudkými výkyvy teplot. Stačí vzít vhodné zahradní nářadí (například rycí kolík), udělat v zemině rýhu, zasít požadovanou zeleninu a zeminu opět přihrnout. Pokud chcete, můžete mezi řádky rozsypat mulč, který ji ochrání před prorůstáním plevele.
A jakou zeleninu můžete v listopadu bez obav vysít? Zkuste třeba ranou karotku, kořenovou nebo naťovou petržel, ředkvičky, salát či cibuli. Na jaře budete mít před ostatními zahrádkáři náskok a úrody se dočkáte s prvními teplejšími dny. Navíc si ušetříte spoustu práce a energii vynaložit na jiné potřebné zahradničení.
Úroda po celou zimu
Mimochodem, mnohá kořenová zelenina vysetá na jaře se dá sklízet i v průběhu zimu. Mrkev, černý kořen nebo pastiňák stačí s prvními mrazy zakrýt slámou, růžičkovou kapustu či špenát zase netkanou textilií a těšit se z úrody klidně po celou zimu. Jen je třeba záhony před příchodem mrazů zalít. Pokud pěstujete pekingské zelí, kedlubny nebo hlávkovou kapustu, před příchodem prvních mrazů je