Nejčastější chyby v pěstování orchidejí

Orchideje patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Jejich barevnost, zajímavý tvar květů a poměrně nízké nároky si získávají stále více příznivců. Výběrem správného hnojiva, substrátu a správnou péčí se nám odmění opravdovou krásou. Pokud máte doma vyšší odrůdy orchidejí, zvažte držáky rostlin. Udrží je vzpřímené a stonky se nebudou lámat.

Špatné zalévání

Pěstování a ochrana orchidejí začíná správnou zálivkou. Tyto působivé květiny pocházejí z tropického prostředí, a tak preferují vyšší vlhkost vzduchu. To ale neznamená, že si libují v přemokření půdy, spíš jí bude svědčit občasné rosení. Orchideje se musí zalévat namáčením. Vezměte květináče (musí mít drenážní otvory), postavte je do vody a po pár minutách opět vytáhněte. Přebytečnou vodu nechte okapat. Případně orchidej klasicky zalijte, ale po pár minutách nechte nevsáknutou vodu odtéct.

Orchideje nemají rády tvrdou vodu přímo z kohoutku. Ideálně by voda na zalévání měla být alespoň jeden den odstátá a mít pokojovou teplotu.

Umístění na přímé slunce

Ačkoliv je orchidej původně tropickou rostlinou, ve svém přirozeném prostředí roste ve stínu vysokých stromů. Přímé sluneční paprsky je tedy příliš nepotěší, mohly by spálit listy. Ideální je světlé stanoviště, kam ale nebude celý den dopadat slunce.

Nevhodný substrát

Pokud si všimnete, že listy orchideje ochabují a kořeny začínají vykukovat z květináče, má orchidej špatný přístup vzduchu. Vyhnout se tomu vám pomohou speciální substráty na orchideje, které jsou dobře propustné a splňují jejich specifické potřeby. Pozor dávejte také na průvan z otevřeného okna nebo klimatizace, orchidejím vůbec nesvědčí.

Stěhování

Když rostlině vyberete vhodné stanoviště, už ji nepřemisťujte. Rozhodně ne v období nakvétání, na změny totiž orchidej reaguje právě shozením vytvořených poupat. Někdy poupata padají i při nedostatku světla nebo příliš nízké teplotě.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz