Domácí chovy drobného zvířectva jsou stále oblíbenější. Jak se starat o králíky a co k tomu budete potřebovat?
Stačí jen základní zázemí
Králík není náročný a pokud se zaměříte na správnou výživu, je snadné jej vykrmit již během několika měsíců. Budete potřebovat králíkárnu, kterou umístíte do závětří. I během zimních měsíců tak může být zvíře pohodlně ve venkovním prostředí. Dále si opatřete základní chovatelské potřeby, jako je napáječka, jesle na seno a miska na zrní. Pokud máte kousek vlastní zahrádky a zahradní nářadí, postaráte se o krmivo téměř sami.
Kompletní chovatelské potřeby najdete zde: https://www.vesely-kutil.cz/chovatelske-potreby/
Krmení králíka
Králíci milují okusování, proto jej kromě základního krmiva v podobě ovsa, sena a vody, můžete po celý rok zásobovat i větvičkami z ovocných stromů. Díky vlastním králíkům skvěle zužitkujete i zeleninové zbytky z kuchyně. Mrkev, petržel, brokolice, květák, celer – všechny tyto plodiny králík s chutí zkonzumuje. Nebojte se podávat také kousky jablek, nebo třeba kousek vařeného bramboru. Krmivo by mělo být stále přístupné, včetně čisté vody. Obzvláště menší větvičky budou mizet skutečně rychle.
Nabídněte výběh
Pokud nemáte osmdesát králíků, ale jen malý počet, určitě pouvažujte nad možností výběhu. Stačí ohrádka, která bude krytá i z horní části, a můžete svému ušákovi zajistit pohodlnou pastvu přímo u vás na zahradě. Jen si dejte pozor, abyste jej nevystavovali dešti, nebo jej nedali na pastvu brzy ráno, kdy je ještě rosa. Králík je háklivý na vlhkou pastvu, mohlo by dojít k potížím a následné smrti. I proto během celého roku krmte vždy trávou, kterou jste nechali vyschnout.
Králíci se snadno množí. Při odrůstající populaci si vždy hlídejte dobré vytřídění, aby se vám nestalo, že se mezi sebou budou křížit sourozenci, což s sebou nese riziko deformit. Důsledné třídění provádějte několikrát po sobě a vždy se ujistěte, že jste zvolili správně.