Provozní doba o Vánočních svátcích
20.12. Otevřeno, poslední den expedice zboží
23.12. – 5.1. Zavřeno
6.1.2025 První den expedice objednávek
Vánoční provoz výdejního místa a expedice balíků
19.12. Poslední termín expedice balíků s garancí dodání do Vánoc
20.12. Poslední termín vydání balíků na našem výdejním místě

Výsev zeleniny je na spadnutí. Jaký substrát volit?

Sníh postupně opadává, teploty se začínají zvedat k vysokým číslům a zahrádkářům nezbývá nic jiného než se připravit na nadcházející sezonu. Ta může být letos stejně plodná jako vloni, jen je nutné nepodcenit přípravu. Kromě koupě potřebných semen se informujte také o tom, jaký substrát je vhodný zejména pro předpěstování okurek, rajčat nebo paprik. Právě substrátem dokážete položit základ úspěšnému a plodnému vegetačnímu období.

Substrát můžete koupit

Právě během února dochází k aktivnímu skupování substrátu pro zeleninu. Lidé totiž vědí, že právě v něm se nachází důležité látky, které jsou nutné pro dobře rostoucí semenáčky. Stejně jako v drtivé většině jiných případů, i tady platí, že nejsou substráty jako substráty. Některé obsahují nebezpečné houby, které mohou být spíše pro semena nebezpečné než bezpečné.

Před koupí konkrétního substrátu si proto vždy pročtěte složení a pokud se vám nějaká ze složek nebude zdát, raději si ji „projeďte” vyhledávačem. Ochráníte tím pěstovanou plodinu před zmiňovaným nebezpečím, a naopak můžete zjistit, že některý substrát obsahuje jiný druh houby, který zase zeleninu chrání před napadením například hmyzími škůdci.

Pravidelné kypření je důležité

Pokud se rozhodnete jít cestou kupovaného substrátu, pamatujte na to, že musíte půdu pravidelně kypřit. Velkou nevýhodou této cesty je postupné slehávání půdy, na což žádný druh zeleniny není zvědavý.

K tomuto kroku dochází hlavně vlivem přirozeného odpařování půdy, ostatně se tím však předchází postupnému přemokření.

Substrát si můžete vyrobit

Jednou z možných cest je také výroba domácího substrátu, který může být vysoce kvalitní, pokud se „umíchá ze správných ingrediencí”. Vhodné je zkombinovat jeden díl kompostu, jeden díl zahradní půdy a jeden díl písku. Perlit, případně písek je dobré přesít a kompletní směs poté vydezinfikovat.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz