V každé správné kutilské dílně by se mělo nacházet dostatečné množství nářadí. Protože bez nářadí se neudělá vůbec nic – nestlučou se dvě prkna k sobě, nevyrobí se psí bouda nebo nevyrobí se police do obývacího pokoje. Abyste vůbec mohli plnit jednotlivé body na seznamu toho, co opravit nebo vyrobit, musíte se nejen vyznat ve svém nářadí, ale také rozeznat základní druhy. Aku vrtačka nebo jiné ruční nářadí si pojďme nyní představit.
Motorové nářadí
Ať už jste pouze domácím kutilem se svou domácí dílnou, nebo profesionálem z oboru, motorové nářadí je první kategorie ručních pomocníků. Motorové nářadí můžeme rozdělit na elektrické a benzínové, kdy elektrické označuje mobilní nástroje s vestavěným motorem. Obvykle jsou napájeny z elektrické sítě, ale také mohou mít vlastní zdroj energie čili takzvaný akumulátor. Do této kategorie tedy spadají veškeří aku parťáci, jež jsou v posledních letech nadmíru oblíbení.
A co benzínové? Jejich hlavní výhodou je velká síla, nízká hlučnost a samozřejmě i nízká hmotnost. V případě, že se rozhodnete pro benzínové nářadí, sledujte při výběru parametr ukazující na spotřebu paliva.
TIP: Doplňte si gola sady.
Pneumatické nářadí
Druhou skupinou domácího, respektive kutilského nářadí je pneumatické nářadí, které je velmi jednoduché na ovládání. V praxi jsou to pomocníci, kteří jsou poháněni stlačeným vzduchem. Kromě toho, že jsou praktičtí na ovládání, tak jsou i velmi lehcí, tišší a výkonní.
Do této kategorie nářadí patří například šroubováky, balancéry, nýtovací kleště a sekací kladiva či brusky.
Hydraulické nářadí
Mezi profesionály hojně využívané je takzvané hydraulické nářadí. Hydraulika jako taková je uzavřeným systémem, do kterého se nedostávají žádné nečistoty čili životnost takového nářadí je velmi dlouhá. Funguje se na přenosu kapaliny a v porovnání s ostatními jsou tyto typy nářadí bezúdržbové.